Solarne elektrane

Pod pojmom solarna elektrana najčešće mislimo na fotonaponsku elektranu (PV- eng. PHOTO VOLTAIC

Zastupamo

PV

Što je solarna elektrana?

Pod pojmom solarna elektrana najčešće mislimo na fotonaponsku elektranu (PV- eng. PHOTO VOLTAIC) tj. sunčevu fotonaponsku elektranu. Solarna energija spada u obnovljive izvore energije i ekološki je iznimno prihvatljiva što znači da je čista i ne zagađuje okoliš. Ugradnjom vlastite solarne elektrane možete izravno i pozitino utjecati na zaustavljanje klimatskih promjena i pridonjeti očuvanju Zemlje.

Sunčeva fotonaponska elektrana

Solarna energija spada u obnovljive izvore energije i ekološki je iznimno prihvatljiva što znači da je čista i ne zagađuje okoliš. Ugradnjom vlastite solarne elektrane možete izravno i pozitino utjecati na zaustavljanje klimatskih promjena i pridonjeti očuvanju Zemlje.

Prosječna solarna elektrana od 5 kW tijekom svog životnog vijeka smanjuje količinu ispušnog ugljičnog dioksida ekvivalentu sadnji 180 stabala (1.980 kg CO2 na godišnjoj razini). Solarna energija, osim što je ekološki prihvatljiva financijski je i dugoročno isplativa. Povrat investicije za prosječnu obiteljsku kuću u Hrvatskoj očekuje se kroz 4 do 8 god., nakon čega solarna elektrana počinje donositi dobit tj. sva energija koju solarna elektrana proizvede nakon što sama sebe otplati za kupca je besplatna, a ulaganjem u solarnu elektranu zaštita je od rasta cijena struje.

Prosječna cijena električne energije na europskom tržistu u stalnom je porastu te je za očekivati da će se ovaj trend nastaviti i utjecati na poskupljenje većine proizvoda. Ulaganjem u vlastitu solarnu elektranu kućanstvo postaje slobodno tj. neovisno od promjena cijena na energetskom tržištu.

Solarne elektrane dijele se na mrežne i otočne elektrane.

Razlika između mrežne i otočne elektrane je u načinu pohranjivanja energije. Energija proizvedena u otočnim solarnim elektranama skladišti se u baterije ili akumulatore iz kojih po potrebi i u slučaju manjka povlači natrag u sistem, dok se energija koja je spojena na mrežni sustav povlači iz tog istog mrežnog sustava, dakle kod mrežne elektrane višakproizvedene električne energije se šalje se u mrežni sustav iz kojeg se po potrebi povlači natrag. U mjestima gdje je izgrađena električna mreža preferira se izgradnja solarne elektrane s priključkom na mrežni sustav.Dugo godina je bilo potrebno da se tehnologija solarnih elektrana dovoljno razvije tj. da cijena materijala i izgradnja solarnih elektrana postane financijski isplativa za široku upotrebu. U razvijenim državama zapada masovna proizvodnja solarnih elektrana prisutna je već dugi niz godina, dok je cijena struje na tržištu u stalnom porastu ulaganje u vlastitu solarnu elektranu postaje još atraktivnije jer njome vaše kućanstvo postaje neovisno i slobodno, a vaša nekretnina dobiva na vrijednosti. Početni troškovi koji uključuju instalaciju solarne elektrane s vremenom se smanjuju. Stručnjaci izjavljuju da je za nekoliko godina moguće amortizirati troškove, a gdje dolazi i mogućnost preprodaje proizvedenog viška električne energije s vaše solarne elektrane ostalim korisnicima mrežnog sustava.

Solarni paneli

Solarni paneli I kako proizvode struju

Sunčeva fotonaponska elektrana

Solarni paneli su ploče dizajnirane za proizvodnju energije iz sunčevog zračenja, te pretvaranja sunčevih zraka u električnu energiju, tzv. čista energija.
Fotonaponski solarni paneli direktno pretvaraju sunčevu energiju (svjetlost) u električnu energiju koristeći fotonaponske ćelije koje su djelomično sastavljene od poluvodičkih materijala te se koriste za proizvodnju energije.

Više međusobno povezanih grupa solarnih ćelija čine fotonaponski, solarni ili PV panel. Koristeći solarni fotonaponski sustav, solarne panele i sunčevu svjetlost proizvodite vlastitu električnu energiju koju koristite u vašem domu. Fotonaponske panele dijelimo, s obzirom na strukturu materijala na panele organskog i neorganskog podrijetla.

U današnje vrijeme najzastupljeniji su kristalni silicijski fotonaponski paneli tj. monokristalni i polikristalni. Monokristalni fotonaponski paneli posjeduju višu učinkovitost proizvodnje električne energije, pa se instalirane fotonaponske elektrane pretežno temelje na monokristalnim modulima. Silicij je nakon kisika najzastupljeniji kemijski element na Zemlji, posjedujemo ga gotovo u neograničenim količinama te njegova cijena nije toliko bitan faktor.

Stanje u kojem se on prirodno nalazi nije pogodno za izravno korištenje u fotonaponskim modulima te se uglavnom veže za druge elemente u spoju. Monokristalne silicijeve module karakterizira jedinstvena i homogena struktura gdje nisu vidljive granice kristalnog zrna što povećava učinkovitost na 15% do 20%, najčešće su tamnoplave do crne boje debljine od 0,2mm do 0,3mm.

Polikristalni fotonaponski paneli donedavno su suvereno vladali tržištem zbog svoje osjetno niže cijene u odnosu na monokristalne, ali napretkom tehnologije, cijena monokristalnih fotonaponskih panela približila se cijeni polikristalnih fotonaponskih panela što je povećalo njihovu prodaju budući da su učinkovitiji u proizvodnji električne energije i time postaju dugoročno isplativiji.

Monokristalni fotonaponski paneli su preuzeli veliki dio tržišta pa je tako 2020.god. preko 80% globalne proizvidnje solarnih elektrana iz monokristalnih fotonaponskih panela. Solarni paneki ne koncentriraju energiju kao primjerice solarne termoelektrane gdje je potrebno za prijenos topline koristiti određenu vrstu tekućine poput vode ili rasola već oni jednostavno pretvaraju fotone u električnu energiju koja se zatim prenosi tamo gdje je potreba za električnom energijom.

Što je intezivnija sunčeva svjetlost i što više sunčanih dana ima proizvodi se više električne energije čiji se višak pohranjuje u baterije ili šalje u mrežu iz koje, po potrebi povlači natrag. kod solarnih panela i fotonaponskog sustava čak i u oblačnim uvjetim moguća je proizvodnja električne energije samo smanjenog kapaciteta tj. u manjim količinama.

Solarni paneli i solarni foronaponski sustav jednim nazivom solarna elektrana su iznimno pouzdan i siguran proizvod čiji tipični vijek trajanja je 30god. bez održavanja, a životni vijek i do 50god.

Pretvaranje energije putem solarnih panela

Solarni paneli su ploče dizajnirane za proizvodnju energije iz sunčevog zračenja, te pretvaranja sunčevih zraka u električnu energiju, tzv. čista energija.

Električna energija koju proizvede solarni paneli koristi se direktno na vašem objektu ili se pohranjuje u baterijski ili mrežni sustav za kasniju uporabu.
Da bi mogli koristiti električnu energiju proizvedenu iz solarnih panela ona prolazi kroz pretvarač, uređaj koji radi pretvorbu električne energije iz DC istosmjernog napona u AC izmjenični napon vače instalacije.

Utjecaj na okoliš I reciklaža

Prvi solarni moduli s “priključkom” na strujnu mrežu u zapadnim zemljama poput Njemačke instalirani su u 80.godinama prošlog stoljeća, od kojih su neki moduli još uvijek u funkciji.Na nove solarne fotonaponske module se daje garancija do 30 god., a solarne ćelije mogu trajati još i duže. Moduli kod kojih je na stražnjem dijelu ugrađeno staklo posebno su robusni i danas se upravo ta vrsta naviše proizvodi što omogućuje duži vijek trajanja solarnih elektrana, ekološki je prihvatljivije gdje se na taj način smanjuje emisija CO2 a i istovremeno troškovi proizvodnje električne energije.

Solarna energija dobivena putem solarne fotonaponske elektrane je čista, sigurna i besplatna. Njeno adekvatno koristenje postalo je nužno ako želimo zastititi naš planet. U Europi se stare module koji se povlače iz uporabe mora zbrinjavati u skladu sa važećim pravilima, a tim se propisima želi spriječiti da solarni paneli zagađuju okoliš.Osim toga u modulima se nalaze i vrijedne sirovine koje se mogu iskoristiti u proizvodnji novih panela. U reciklažnim dvorištima odvajanjem stakla, metala i folije prvenstveno se provjerava mogućnost rada modula koji se tamo dostavljaju i koje se sve sirovine iz modula mogu ponovo koristiti, tako da kada dođe vrijeme promjene tj zamjene solarnih modula oni se mogu reciklirati do 90%.Najmlađa generacija solarnih fotonaponskih panela je najučinkovitija jer gubi minimalno do ništa proizvedene energije.

Da li ste spremni za solarnu energiju?

Precizni izračun vasih trenutnih potreba

solar@projectgreen.com.hr